Kāpēc logiem ir dažādi vēršanās virzieni?

Pasaulē ir vairāki reģioni, kur logi verami uz ārpusi, ir tādi, kur iekšpusi un atsevišķas valstis, kur ir paceļami logi, piemēram, Apvienotā Karaliste.

Viens no Latvijai vistuvāk esošajiem reģioniem, kur logu vēršanās virziens ir uz ārpusi, ir Skandināvijas valstis – Norvēģija, Zviedrija, Dānija un Somija. Kas šīm valstīm ir kopīgs un kas atšķirīgs no pārējās Eiropas? Kāpēc Eiropā logi verami uz iekšu, savukārt tur uz āru? Kopīgā lieta Skandināvijā ir salīdzinoši stiprais un biežais vējš, kas nav tik bieži sastopams pārējā Eiropā.

Vispār jau ērtāk senos laikos bijis, ja logs vēries uz iekšpusi. Tas tamdēļ, lai varētu tos nomazgāt no abām pusēm bez liekiem akrobātiskiem trikiem, kā arī vajadzības gadījumā saremontēt. Vēršanās virziena aktualitāte aug proporcionāli stāvam, kurā atrodies.

Reiz bija izdevies kādam norvēģim vaicāt, kāpēc logu vēršanās virzieni mūsu valstīm atšķirīgi? Uz ko saņēmu atbildi, ka tas tamdēļ, ka norvēģi izmanto palodzes. Tās jau ir sekas vēršanās virzieniem, nevis iemesli.

Tā kā logu blīvēšanās sistēmas senākos laikos nebija attīstītas tik ļoti, cik mūsdienās, tad ļautiņi bija izgudrojuši, ka labāk būs, ja tie vērsies uz ārpusi vietās, kur spēcīgi vēji pūš. Kad loga vērtne ir aizvērta, tad, vējam pūšot, tas ar spēku piespiedīs vērtni spēcīgāk rāmim, un blīvēšanās būs spēcīgāka nekā gadījumā, ja vēršanās virziens uz iekšpusi. Kad vērtne stingri piespiesta rāmim, vējam grūtāk iespraukties telpā. Zemāk divi attēli ar vizuālu situācijas raksturojumu.

Skandināvu profila logs (veras uz āru).

Ar zilām bultām attēlots vējš.

Tā kā Skandināvijā pārsvarā logi ir ar vēršanās virzienu uz ārpusi, tad šos logus dēvē par Skandināvu profila logiem, un uz iekšu veramos logus dēvē par Eiro profila logiem.

Eiro profila logs (veras uz iekšu).

Ar zilām bultām attēlots vējš.

Iepriekšējie attēli ir jāuztver kā teorētiski piemēri. Mūsdienās logu industrija ir sasniegusi neiedomājamus tehnoloģiskos risinājumus vēja problēmas novēršanai. Patiesībā bildē, kur redzams logs ar sarkano rāmi, ir ļoti izturīgs un augstas kvalitātes logs, kuram vēja pretestība, noturība ir augstā līmenī. Mūsdienās loga vēršanās virziens vairāk nekādu ievērības cienīgu lomu saistībā ar vēju nespēlē. Šobrīd Skandināvijas valstīs ir pietiekami daudz sastopamas mājas ar logiem, kuri veras arī uz iekšpusi.

Ne tikai Eiro profila logi ir attīstīti, bet arī Skandināvu tipa logi mūsdienās ir attīstīti. Šobrīd vairāk nav nekādu problēmu izgatavot un iegādāties Skandināvu tipa logu (vēršanās virziens uz āru), kuru var apgriezt par 180 grādiem un viegli piekļūt tā ārpusei, lai nomazgātu vai salabotu.

Te ir vizuāls piemērs:

Adobe Flash Player is required to view this content.

Par palodžu izmantošanu īsti raizēties arī nevar, lai arī uz kuru pusi logi verami. Ja tie ir Skandināvu tipa logi, tad jautājumi nav nekādi, uz palodzēm var likt grāmatas, puķes un izmantot kā darba virsmu. Ja tie ir Eiro profila logi, tad jautājumi būtībā arī nav nekādi, jo tiem visiem ir iestrādāti ventilēšanās režīmi, ka logs var būt atvērts – atgāztā pozīcijā, un tas nemaz netraucē uz palodzes novietotām grāmatām vai puķupodiem.

Mūsdienās, izvēloties logus, diezgan lielu vērību var vērst tā izskatam un funkcionalitātei, jo ir ļoti plašs klāsts ar iespējamiem vēršanās virzieniem – ārpusi, iekšpusi, slidinot uz augšu, slidinot uz sāniem, apgriežot uz augšu, uz sāzniem, u.c., kā arī dizaina iespējas ir unikālas. Var izvēlēties krāsas gandrīz katrai loga detaļai – ārpusē vienu, iekšpusē citu, stikla līstēm arī citu, loga rokturis un plastmasas eņģu uzlikas, lāseņi un lietusdeguni. Kad iegādāsieties sev logus, jautājiet par visu iespējamo. Iespējams radīsiet nelielas galvas sāpes ražotājam, bet tas ir to vērts!